The purpose of my probe is to happen out if the sum of weight applied to an elastic set or steel spring is relative to the sum the object ‘s length additions by when the weight is applied.

I predict that the more burden is applied to the spring and elastic set, the farther down the spring and elastic set will stretch. This is because Hooke ‘s Law states that extension is relative to lade. I besides predict that as the burden doubles the extension will duplicate. So if the burden triples the extension will besides treble.

The spring and elastic set will travel back to its original length when the force is removed so long as we do n’t transcend the elastic bound.

The elastic bound is where the graph departs from a consecutive line. Traveling past the elastic bound of a spring and elastic set, they wo n’t travel back to their original length. When the force is removed the spring and elastic set will hold a lasting extension.

Best services for writing your paper according to Trustpilot

Premium Partner
From $18.00 per page
4,8 / 5
4,80
Writers Experience
4,80
Delivery
4,90
Support
4,70
Price
Recommended Service
From $13.90 per page
4,6 / 5
4,70
Writers Experience
4,70
Delivery
4,60
Support
4,60
Price
From $20.00 per page
4,5 / 5
4,80
Writers Experience
4,50
Delivery
4,40
Support
4,10
Price
* All Partners were chosen among 50+ writing services by our Customer Satisfaction Team

Below the elastic bound, the spring and the elastic set are demoing “ elastic behavior ” : the extension is relative to the force, and it ‘ll travel back to its original length when the force is removed.Beyond the elastic bound, the spring and elastic set shows “ fictile behavior ” this means that when force is applied to the spring and the elastic set to widen it, it stays extended when the force is removed

hypertext transfer protocol: //www.racemath.info/graphics/graphs/hookes_law.gif

hypertext transfer protocol: //www.racemath.info/graphics/graphs/hookes_law.gif

How does a gum elastic set stretch?

How does a spring expand?

Variables:

Jumping – consequences will alter if different springs are used

Elastic Band – consequences will alter if a different elastic set is used because its elastic strength might be different. Use the same elastic set and pull a 5cm line on the elastic set to mensurate the extension accurately.

Number of spirals on the spring

Tensile strength of the elastic stuff

Accuracy of equipment ‘s

Extension of the spring and elastic set is a variable because the extension varies when a burden is applied to it.

Different elastic stuffs have different snap

Rubber set will shrivel if the temperature increases which means that you wo n’t acquire the right consequences if the temperature keeps increasing.

Spring will spread out if the temperature increases which besides means that the consequences you get will change.

Weight of the mass attached- controlled by utilizing merely one mass. Use 100gweights.

Ruler – distance between lines can alter if you use different swayer. Use a 1 metre swayer

Person ciphering measurings – utilizing different people can alter the consequences recorded because the other individual might non be utilizing the same methods to cipher the measurings.

Safety:

Keep your pess clear so that if the spring/rubber set breaks you are n’t injured by the falling masses.apparatus diagram

Weight the clinch with books so that it does n’t lean over.

Do n’t add excessively many multitudes on the spring as it could deform it.

Wear goggles to guarantee that the spring from the clinch does n’t flick up and strike your oculus after it has reached its elastic bound.

All stools have to be tucked in under the desk and coats and bags need to be hung up neatly at the side of the schoolroom off from any probes.

hypertext transfer protocol: //www.batesville.k12.in.us/physics/phynet/mechanics/Newton3/Labs/SpringScale.html

Equipment/Apparatus:

1 meters swayer

Base

Medium sized elastic set Width- 0.4cm

Multitudes – 10 100g multitudes

Clamp

Medium sized Steel Coil Extension Spring – 2cm

Table

Books ( to maintain base still )

Method:

Assemble the setup as shown in the diagram at right. Weight the clinch with books so that it does n’t lean over.

Measure length of spring and pull a 5cm ( optional ) line on the elastic set.

Make a information tabular array to assist you enter the mass you hang from the spring and elastic set every bit good as the place the spring or elastic set stretches up to.

Record the mass the place of the spring/ gum elastic set before hanging the mass onto the spring/rubber set. At the terminal of each experiment record the new place of the spring.

Experiment 1:

Put the spring or elastic set on the clinch.

Add 100g at the underside of the spring or elastic set

Calculate how far the spring or elastic set has stretched with a 1 metre swayer without taking the mass ( Es ) .

Record your measurings on your informations tabular array.

Note: If you ‘re utilizing an elastic set do n’t take the weights after 1000g. Keep the mass ( Es ) on, ciphering the extension length as you take the mass ( Es ) off one by one.

Experiment 2:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 200g

Experiment 3:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 300g

Experiment 4:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 400g

Experiments 5:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 500g

Experiment 6:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 600g

Experiment 7:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 700g

Experiment 8:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 800g

Experiment 9:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 900g

Experiment 10:

Repeat experiment 1 altering the followers:

Add another 100g mass devising 1000g

REPEAT EXPERIMENT 3 TIMES.

Repeat experiment wholly over once more with either a gum elastic set or spring depending on which you used for the first experiment.

To work out the extension usage this computation:

New length – Original length = Extension

From these consequences I now know the method I am traveling to utilize in my probe. I am non traveling to do any alterations or change the method I used for my test tallies because I think it ‘s the best method to utilize to happen out if the extension of the gum elastic set and spring is relative to its burden. I know my method is suited because the consequences I got for my test tally follows my anticipation. The scope I tested was really good as there was a difference of merely 100g between all 10 100g multitudes.

Trial Run

Spring

Original Length

( centimeter )

Mass

( g )

New length – Original length ( centimeter )

Extension

( centimeter )

2.10

100

5.20 – 2.10

3.10

200

9.40 – 2.10

7.30

300

13.00 – 2.10

10.90

400

17.20 – 2.10

15.10

500

20.80 – 2.10

18.70

600

25.00 – 2.10

22.90

700

28.70 – 2.10

26.60

800

33.10 – 2.10

31.00

900

34.10 – 2.10

32.00

1000

40.00 – 2.10

37.90

When 500g of weight was added to the spring it extended by 18.70 centimeter. If you double 18.70 centimeter you will acquire 37.40 this is really near to the extension for when 1000 g of weight was added to the spring, the extension was 37.90 centimeter.

When 300 g of weight was added to the spring, the spring extended by 10.90 centimeter. If you treble this consequence you will acquire 32.70 centimeter this is really near to the extension 32.00 centimeter for when 900g of weight is added to the spring.

Original Length ( centimeter )

Try

Mass

( g )

New Length ( centimeter )

New length – Original length = Extension ( centimeter )

Entire Extension ( centimeter )

Average Extension ( centimeter )

5.00

1

100

5.30

5.30 – 5.00 = 0.30

0.60

/2 = 0.30

2

5.30

5.30 – 5.00 = 0.30

1

200

5.40

5.40 – 5.00 = 0.40

0.80

/2 = 0.40

2

5.40

5.40 – 5.00 = 0.40

1

300

5.50

5.50 – 5.00 = 0.50

1.00

/2 = 0.50

2

5.50

5.50 – 5.00 = 0.50

1

400

5.90

5.90 – 5.00 = 0.90

1.90

/2 = 0.95

2

6.00

6.00 – 5.00 = 1.00

1

500

6.40

6.40 – 5.00 = 1.40

3.10

/2 = 1.55

2

6.70

6.70 – 5.00 = 1.70

1

600

7.00

7.00 – 5.00 = 2.00

4.40

/2 = 2.20

2

7.40

7.40 – 5.00 = 2.40

1

700

7.60

7.60 – 5.00 = 2.60

5.60

/2 = 2.80

2

8.00

8.00 – 5.00 = 3.00

1

800

8.50

8.50 – 5.00 = 3.50

7.30

/2 = 3.65

2

8.80

8.80 – 5.00 = 3.80

1

900

9.00

9.00 – 5.00 = 4.00

8.50

/2 = 4.25

2

9.50

9.50 – 5.00 = 4.50

1

1000

10.40

10.40 – 5.00 = 5.40

10.80

/2 = 5.40

2

10.40

10.40 – 5.00 = 5.40

When 100 g of weight was added to the elastic set the mean extension was 0.30 centimeter. If you double this consequence you ‘ll acquire 0.60 centimeter. When the consequence is trebled you ‘ll acquire 0.90 centimeter. 200 g of weight has an mean consequence of 0.40 centimeter. 300 g of weight has an mean extension of 0.50 centimeter. Compared to the consequences for the spring the Hooke ‘s jurisprudence works with springs more than elastic sets.

Comprehensive examinations

= adding tonss

= taking tonss

Elastic Band

Table of Results – Spring ( original length = 2.10cm )

Experiment

Try

Original Length

( centimeter )

Mass

( g )

New length – Original length

( centimeter )

Extension

( centimeter )

Entire Extension

( centimeter )

Average Extension

( centimeter )

1

1

2.10

100

4.80 – 2.10

=2.70

2.70+2.70= 5.40

/2 = 2.70

2

100

4.60 – 2.10

=2.50

3

100

4.80 – 2.10

=2.70

2

1

2.10

200

8.10 – 2.10

=6.00

6.00+6.00 = 12.00

/2 = 6.00

2

200

8.25 – 2.10

=6.15

3

200

8.10-2.10

=6.00

3

1

2.10

300

11.50-2.10

=9.40

9.40+9.45 = 18.85

/2 = 9.43

2

300

11.55 – 2.10

=9.45

3

300

11.75-2.10

=9.65

4

1

2.10

400

15.05-2.10

=12.95

12.95+12.80+12.90 = 38.65

/3 = 12.88

2

400

14.90-2.10

=12.80

3

400

15.00-2.10

=12.90

5

1

2.10

500

18.85- 2.10

=16.75

16.75+16.90+16.85 = 50.50

/3 = 16.83

2

500

19.00-2.10

=16.90

3

500

18.95-2.10

=16.85

6

1

2.10

600

22.60-2.10

=20.50

20.50+20.60 = 41.10

/2 = 20.55

2

600

22.70-2.10

=20.60

3

600

30.65-2.10

=28.55

7

1

2.10

700

26.55-2.10

=24.45

24.45+24.35+24.40 = 73.20

/3 = 24.40

2

700

26.45-2.10

=24.35

3

700

26.50-2.10

=24.40

8

1

2.10

800

30.80-2.10

=28.70

28.70+28.60+28.55 = 85.85

/3 = 28.62

2

800

30.70-2.10

=28.60

3

800

30.65-2.10

=28.55

9

1

2.10

900

33.95-2.10

=31.85

32.00+32.00 = 64.00

/2 = 32.00

2

900

34.10-2.10

=32.00

3

900

34.10-2.10

=32.00

10

1

2.10

1000

38.20-2.10

=36.10

36.10+36.00+36.20 = 108.30

/3 = 36.10

2

1000

38.10-2.10

=36.00

3

1000g

38.30-2.10

=36.20

Elastic Band ( adding burden )

Experiment

Mass ( g )

Try 1: New length-original length = Extension ( centimeter )

Try 2: New length-original length = Extension ( centimeter )

Try 3: New length-original length = Extension ( centimeter )

Entire Extension ( centimeter )

Average Extension ( centimeter )

1

100

5.10-5.00=0.10

5.10-5.00=0.10

5.15-5.00=0.15

0.10+0.10+0.15 = 0.35

/3 = 0.12

2

200

5.25-5.00=0.25

5.25-5.00=0.25

5.35-5.00=0.35

0.25+0.25+0.35 = 0.85

/3 = 0.28

3

300

5.55-5.00=0.55

5.40-5.00=0.40

5.60-5.00=0.60

0.55+0.60 = 1.15

/2 = 0.58

4

400

5.75-5.00=0.75

5.70-5.00=0.70

5.90-5.00=0.90

0.75+0.70= 1.45

/2 = 0.73

5

500

6.00-5.00=1.00

6.10-5.00=1.10

6.20-5.00=1.20

1.00+1.10+1.20 = 3.30

/3 = 1.10

6

600

6.30-5.00=1.30

6.55-5.00=1.55

6.40-5.00=1.40

1.30+1.40 = 2.70

/2 = 1.35

7

700

6.60-5.00=1.60

6.90-5.00=1.90

7.00-5.00=2.00

1.90+2.00 = 3.90

/2 = 1.95

8

800

7.05-5.00=2.05

7.40-5.00=2.40

7.40-5.00=2.40

2.40+2.40 = 4.80

/2 = 2.40

9

900

7.45-5.00=2.45

7.60-5.00=2.60

7.55-5.00=2.55

2.45+2.60+2.55 = 7.60

/3 = 2.53

10

1000

8.00-5.00=3.00

8.10-5.00=3.10

8.20-5.00=3.20

3.00+3.10+3.20 = 9.30

/3 = 3.10

Table of Results – Elastic Band ( original length = 5.00cm )

Elastic Band ( taking burden )

Experiment

Mass ( g )

Try 1: New length-original length = Extension ( centimeter )

Try 2: New length-original length = Extension ( centimeter )

Try 3: New length-original length = Extension ( centimeter )

Entire Extension ( centimeter )

Average Extension ( centimeter )

1

100

5.25-5.00=0.25

5.20-5.00=0.20

5.05-5.00=0.05

0.25+0.20 = 0.45

/2 = 0.15

2

200

5.45-5.00=0.45

5.40-5.00=0.40

5.30-5.00=0.30

0.45+0.40+0.30 = 1.15

/3 = 0.38

3

300

5.65-5.00=0.65

5.50-5.00=0.50

5.60-5.00=0.60

0.65+0.50+0.60 = 1.75

/3 = 0.58

4

400

5.95-5.00=0.95

5.80-5.00=0.80

5.90-5.00=0.90

0.95+0.80+0.90 = 2.65

/3 = 0.88

5

500

6.25-5.00=1.25

6.25-5.00=1.25

6.25-5.00=1.25

1.25+1.25+1.25 = 3.75

/3 = 1.25

6

600

6.55-5.00=1.55

6.60-5.00=1.60

6.70-5.00=1.70

1.55+1.60+1.70 = 4.85

/3 = 1.62

7

700

6.95-5.00=1.95

7.00-5.00=2.00

6.90-5.00=1.90

1.95+2.00+1.90 = 5.85

/3 = 1.95

8

800

7.75-5.00=2.75

7.40-5.00=2.40

7.50-5.00=2.50

2.40+2.50 = 4.90

/2 = 2.45

9

900

7.85-5.00=2.85

7.70-5.00=2.70

7.85-5.00=2.85

2.85+2.85 = 5.70

/2 = 2.85

10

1000

8.05-5.00=3.05

8.10-5.00=3.10

8.20-5.00=3.20

3.05+3.10+3.20 = 9.35

/3 = 3.12

The adding burden tabular array for the elastic set shows that as the burden increases the mean extension besides increases. The entire extension would hold shown that as the burden increases the extension besides increases but because there ‘s an outlier in attempt 3 when 800g is added to the elastic set, the entire extension for experiment 8 decreased giving 4.90cm as the entire extension. The tabular array reveals that as the burden doubles the mean extension besides doubles, this is apparent in the tabular array because when 100g is added to the elastic set the mean extension is 0.12cm. When doubled the amount is 0.24cm by looking at the tabular array you will detect that when 200g is added to the elastic set the mean extension is 0.28cm. The consequence for when 0.12cm is doubled and 0.28cm are non far from each other.

The taking burden tabular array for the elastic set besides shows that as the burden increases the entire and mean extension besides increases. The tabular array besides shows that as the burden doubles the mean extension doubles. This is because when 100g was removed from the mean extension was 0.15cm when this consequence is doubled it gives a amount of 0.30. On the tabular array it shows that when 200g of burden is removed from the spring the mean extension is 0.38cm this is non far from the consequence I got from duplicating 0.15cm.

Elastic Band Results ( all consequences )

Experiment

Mass ( g )

Try 1: New length-original length = Extension ( centimeter )

Try 2: New length-original length = Extension ( centimeter )

Try 3: New length-original length = Extension ( centimeter )

Entire Extension ( centimeter )

Average Extension ( centimeter )

1

100

5.10-5.00=0.10

5.10-5.00=0.10

5.15-5.00=0.15

0.10+0.10+0.15+0.25+0.20+0.05=0.85

/6=0.14

5.25-5.00=0.25

5.20-5.00=0.20

5.05-5.00=0.05

2

200

5.25-5.00=0.25

5.25-5.00=0.25

5.35-5.00=0.35

0.25+0.25+0.35+0.45+0.40+0.30=2.00

/6=0.33

5.45-5.00=0.45

5.40-5.00=0.40

5.30-5.00=0.30

3

300

5.55-5.00=0.55

5.40-5.00=0.40

5.60-5.00=0.60

0.55+0.40+0.60+0.65+0.50+0.60=3.30

/6=0.55

5.65-5.00=0.65

5.50-5.00=0.50

5.60-5.00=0.60

4

400

5.75-5.00=0.75

5.70-5.00=0.70

5.90-5.00=0.90

0.75+0.70+0.90+0.95+0.90+0.90=5.00

/6=0.83

5.95-5.00=0.95

5.80-5.00=0.80

5.90-5.00=0.90

5

500

6.00-5.00=1.00

6.10-5.00=1.10

6.20-5.00=1.20

1.00+1.10+1.20+1.25+1.25+1.25=7.05

/6= 1.18

6.25-5.00=1.25

6.25-5.00=1.25

6.25-5.00=1.25

6

600

6.30-5.00=1.30

6.55-5.00=1.55

6.40-5.00=1.40

1.30+1.55+1.40+1.55+1.60+1.70=9.10

/6=1.52

6.55-5.00=1.55

6.60-5.00=1.60

6.70-5.00=1.70

7

700

6.60-5.00=1.60

6.90-5.00=1.90

7.00-5.00=2.00

1.60+1.90+2.00+1.90+2.00+1.90=11.35

/6=1.89

6.95-5.00=1.95

7.00-5.00=2.00

6.90-5.00=1.90

8

800

7.05-5.00=2.05

7.40-5.00=2.40

7.40-5.00=2.40

2.40+2.40+2.75+2.40+2.50=12.45

/5=2.49

7.75-5.00=2.75

7.40-5.00=2.40

7.50-5.00=2.50

9

900

7.45-5.00=2.45

7.60-5.00=2.60

7.90-5.00=2.90

2.45+2.60+2.90+2.85+2.70+2.85=16.35

/6=2.73

7.85-5.00=2.85

7.70-5.00=2.70

7.85-5.00=2.85

10

1000

8.00-5.00=3.00

8.10-5.00=3.10

8.20-5.00=3.20

3.00+3.10+3.20+3.05+3.10+3.20=18.65

/6=3.11

8.05-5.00=3.05

8.10-5.00=3.10

8.20-5.00=3.20

= taking tonss

= adding tonss

Spring

Original Length

( centimeter )

Weight

( g )

New length – Original length ( centimeter )

Extension

( centimeter )

2.1 centimeter

100g

5.2 cm – 2.1 centimeter

3.1 centimeter

200g

9.4 cm – 2.1 centimeter

7.3 centimeter

300g

13 cm – 2.1 centimeter

10.9 centimeter

400g

17.2 cm – 2.1 centimeter

15.1 centimeter

500g

20.8 cm – 2.1 centimeter

18.7 centimeter

600g

25 cm – 2.1 centimeter

22.9 centimeter

700g

28.7 cm – 2.1 centimeter

26.6 centimeter

800g

33.1 cm – 2.1 centimeter

31 centimeter

900g

34.1 cm – 2.1 centimeter

32 centimeter

1000g

40 cm – 2.1 centimeter

37.9 centimeter

SPRINGConclusion

I predicted that the more burden is applied to the spring and elastic set, the farther down the spring and elastic set will stretch, I besides predicted that as the burden doubles the extension will besides double. So if the burden triples the extension will besides treble. My consequences about proved this, by looking at my tabular array of consequences you will detect that as the burden increases the extension of the spring and elastic set besides increases. If the elastic set and spring has a steady force moving upon it the extension will increase with the force. I expected the spring to duplicate as the force was doubled. This about happened. When the mass on the spring doubled from 200g to 400g, the spring went from 6.00cm to 12.88cm besides when the mass on the elastic set doubled from 300g to 600g, the elastic set went from 0.58cm to 1.52cm.

My spring tabular array of consequences shows that my extensions are really near to each other. For illustration when 100g is added to the spring and repeated 3 times the extensions are 2.70cm, 2.50cm and 2.70cm. This supports my anticipation because when the 2.70cm is doubled the consequence is 5.40cm. On my tabular array of consequences it shows the extension for when the burden of 100g is doubled should be 6.00cm. When the entire extension 5.40cm is tripled the amount is 16.20cm on my tabular array of consequences it shows that the consequences is 18.85cm. This proves that Hooke ‘s jurisprudence is about wholly proven by the spring because the extension is approximately relative to the burden. When some of the consequences are twofold and/or tripled, it about follows Hooke ‘s Law. Which states that extension is relative to lade so doubling/tripling the burden doubles/triples the extension.

My elastic set tabular array of consequences besides shows my consequences are close together because when 100g is added to my elastic set the extensions are 0.10cm, 0.10cm and 0.15cm. My tabular array of consequences shows that as the burden increases the mean extension additions. This besides supports the first portion of my anticipation but non the 2nd portion because when the entire extension of 0.85 is doubled the amount is 1.70cm. My tabular array of consequences shows the extension should be 2.00cm. This reveals that Hooke ‘s jurisprudence is non wholly proven by the elastic set because the extension is about relative to the burden when the some of the consequences are doubled but when it ‘s tripled the elastic set does n’t follow Hooke ‘s jurisprudence.

Using the graphs I can do a decision from my experiment. I can see that with the Extension vs. Load Spring graph as the burden increases the extension besides increases. This is besides apparent on the “ Average Extension vs. Load Spring ” graph. The spring mean extension and extension graphs state me that the spring follows Hooke ‘s Law as the consequences are either really near or on the consecutive line, the merely outlier was found on the “ Extension vs. Load ” graph try 3. I drew merely one line on my spring extensions graph because the measurings were really close together and it was impossible to pull separate lines. On my “ Entire Extension vs. Load Elastic Band ” graph shows that even though the relationship between the elastic set and the burden ( s ) added to it has a positive correlativity, the elastic set is non relative to the burden ( s ) added as the consequences form a curve on the line. To obey Hooke ‘s Law it needs to organize a consecutive line on the graph. The “ Average Extension vs. Load Elastic Band ” graph shows that on the graph the mean extension increases as the burden additions but overall the mean extension is non relative to the burden added as it does n’t organize a consecutive line. This tells me that the elastic set does n’t follow Hooke ‘s Law.

The form occurred in the spring extension and mean extension graphs because the consequences are either really near or on my line of best tantrum. This tells me that my extension consequences were about relative to the burden. Hooke ‘s Law states that the extension is relative to the burden, so if the burden doubles/triples the extension should besides double/triple. Since my consequences are close to my line of best tantrum I think that Hooke ‘s Law was about wholly proven by my graph. There ‘s a form on my elastic set graphs and the form is that my consequences formed curving lines. This tells me that an elastic set does n’t follow Hooke ‘s jurisprudence.

There is a variable which might hold affected my consequences more than others and that is the temperature which may hold changed somewhat, giving an wrong consequence. This is because when the temperature is increased the spring expands but with an elastic set, the molecules move about more because of the heat. This makes them go less aligned as a consequence and the gum elastic set psychiatrists alternatively of spread outing when temperature additions.

My spring test tally supports my anticipation because the burden increases the extension besides increases. My extension for adding 500g to my spring is 18.70cm when the consequence is doubled it is 37. 40cm. On my test tally tabular array it shows that when 500g is doubled to 1000g the consequence is 37.90cm. This is really near to the amount I got when I doubled the extension for 500g. The test tally for the elastic set supports the first portion of my anticipation because the burden increased as the extension increased but my test tally does n’t back up the 2nd portion of my anticipation because when 200g is added to the elastic set the extension is 0.40cm if this is doubled the consequence is 0.80cm. On my test tally tabular array when 200g is doubled to 400g the extension is 0.95. When 0.40cm is tripled the consequence is 1.20cm, the tabular array shows that when the burden 200g is tripled to 600g the extension is 2.20cm. For my experiment I used the same methods because I believed it was the best method to utilize for my probe.

Evaluation

I am rather confident with my decision and consequences because I believe they are dependable since they are really near together and the outliers in my consequences are 2.50cm, 6.15cm, 9.65cm, 28.55cm, 31.85cm, 41.10cm and 64.00cm, these are found on the spring tabular array of consequences. Outlier 2.05cm is found on the elastic set tabular array of consequences and for the elastic set removing and adding tabular array of consequences the outliers found are 0.40cm, 0.90cm, 1.55cm, 1.60cm, 2.05cm, 2.70cm, 0.05cm, 4.90cm and 2.75cm. The scopes I used for my probe were really good as I repeated my experiments 3 times during my experiment to do my consequences more dependable.

My spring extensions graph ( Extension vs. Load ) shows that my experiment and the equipment I used for that probe were really accurate and reliable the lone outlier I got for that experiment was try 3 600g which was 28.55cm. The ground for this outlier could be due to the fact that I might hold read the measuring wrongly. My elastic set taking burden graph is really dependable and accurate graph as it shows that the extension increases as the burden increases. It besides shows there are no outliers for that tabular array and /or graph.

I think my probe went good and I have about proved my anticipation which states that the more burden is applied to the spring, the farther down the spring will stretch and that as the burden doubles the extension will besides double. So if the burden triples the extension will besides treble. My measurings were moderately accurate ; this enabled me to obtain an about relative set of consequences. But the experiment may hold been faulty by several factors: The spring may hold been dead set beyond ocular sensing and the elastic set could hold been stretched or bent every bit good so the consequences would n’t hold been relative and human mistake would take to inaccurate consequences. If the spring and elastic set was hesitating, stretched, expanded or vibrating this would take to the measurings continuously altering. Some of my consequences for both the spring and elastic set were outliers this could be because the spring or elastic set reached its elastic bound or I read the measurings wrongly. Furthermore if the swayer was damaged, set, or non regulated right this would take to inaccurate changing. Besides, parallax mistakes caused by sing the spring from different angles each clip could impact the consequences ; the consequences would hold been incorrect by 1 centimeter or 2 centimeter.

I could do the probe more dependable by doing certain the spring was non traveling or vibrating in any manner when I was mensurating the extension. I would do certain that I was mensurating the extension from the same angle so that all parallax mistakes will be ruled out. I could hold made certain my swayer was absolutely aligned for my measurings. Alternatively of utilizing the setup for Hooke ‘s Law I could hold used more precise equipment like the Searle ‘s setup to do my experiment much more accurate. This setup will give me more precise and accurate measurings for my probe. Alternatively of making my experiments 2 hours one time a hebdomad for 3/4 hebdomads I could hold done it all on the same twenty-four hours to forestall alteration in temperature which could hold affected my consequences.

Copyright S-cool

hypertext transfer protocol: //www.s-cool.co.uk/assets/learn_its/alevel/physics/stress-and-strain/stress-strain-graphs/image4.jpg

If I could make this probe once more I would make a few things otherwise. I would hold a arrow on the hook to acquire the measurings even more accurate than I did. The arrow will assist because it will indicate out the right consequence on the swayer. I would besides keep the metre swayer with the clinch instead than with my manus so it will be steadier and give more accurate consequences once more. Besides I could utilize a 12ft swayer instead than a metre swayer, so that I would hold consequences to the nearest decimal. I could hold improved my probe by utilizing different types of spring and elastic sets.

Overall, I think that my method was the most appropriate method for this probe as there are n’t many ways of mensurating extension that differ from my method. I proved my anticipation was right and got rather good consequences.

x

Hi!
I'm Niki!

Would you like to get a custom essay? How about receiving a customized one?

Check it out